Chiropraxe

Co je to chiropraxe?

Chiropraxe je velice jemná manuální diagnosticko-terapeutická metoda, která pomáhá zlepšovat hybnost, koordinaci a celkové zdraví organismu. Chiropraktik primárně cílí na ošetření páteře, obnovu pohyblivosti jednotlivých obratlů a tím na zlepšení funkce celého nervového systému.

Kdy je vhodné provést chiropraktické ošetření?

Pro chiropraktické ošetření existuje celá řada indikací. Například bolesti zad a krku, snížená výkonnost, abnormality chodů… a mnoho dalších! Vhodné je i zapojení chiropraxe jako preventivního ošetření, součást rehabilitace po zraněních a při přípravě sportovních koní.

Chiropraxe by ale nikdy neměla nahrazovat primární veterinární diagnostiku a terapii daného problému. Vše by mělo být individuálně zhodnoceno před každým ošetřením.

Jak chiropraktické ošetření probíhá?

Nejprve probereme anamnézu a veškeré problémy, které daného koně trápí/trápily. Následuje vyšetření v klidu a v pohybu, případně pod sedlem. Dále proběhne vlastní chiropraktické vyšetření a ošetření. Na konec konzultujeme jednotlivé nálezy, prognózu a doporučení dalšího managementu vhodného pro daného koně.

Většina koní si své chiropraktické ošetření naprosto užívá, často koně u ošetření pospávají, zívají a přežvykují. Správně provedené chiropraktické ošetření je metoda naprosto bezpečná a pro koně velmi příjemná.

V případě zájmu o chiropraktické ošetření kontaktujte prosím MVDr. Fiľakovskou na tel. čísle 739 204 488.

Dr. Fiľakovská absolvovala studium chiropraxe na International Academy of Veterinary Chiropractic (IAVC) v Německu.