Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /home/horsevets.cz/horsevets.cz/application/libs/Nette/nette.min.php on line 16
Vakcinace proti tetanu - Zajímavé články | Horsevets - terénní veterinární praxe
V naší specializované praxi
pro choroby koní zajišťujeme
pro naše koňské pacienty
péči nejvyšší kvality.

05.02. Semináře 2018

I v loňském roce jsme se zúčastnili řady seminářů a vzdělávacích akcí:

Gynekologie a porodnictví klisen.

Vyšetření koně při koupi.

Kastrace hřebce.

Stomatologie koní.

Výživa u koní.

Equine hindlimb lameness diagnostics.

AAEP congress San Francisco.

19.01. Facebook

Nyní nás můžete sledovat i na Facebooku! https://www.facebook.com/horsevets.cz/

01.11. ÚČAST NA SEMINÁŘÍCH:

23. 9. 2017 se Dr. Šmachová a Dr. Abdelghani zúčastnily semináře na téma "Doping u koní".

29. - 30. 9. 2017 se Dr. Fiľakovská zúčastnila semináře na téma "Urogenitální chirurgie koně".

12.04. ÚČAST NA SEMINÁŘÍCH

11. - 12. 3. 2017 se Dr. Seitl, Dr. Šmachová a Dr. Fiľakovská zúčastnili výročního semináře ČEHIS na téma "Geriatrický pacient".

7. 4. 2017 se Dr. Seitlová, Dr. Šmachová a Dr. Fiľakovská zúčastnily semináře ČEHIS na téma "Onemocnění kopyta vyžadující chirurgická řešení".

02.11. ÚČAST NA SEMINÁŘÍCH.

24. 9. 2016 se Dr. Šmachová a Dr. Fiľakovská zúčastnily semináře na téma "Aktuální problémy v interní medicíně koní".

14. - 15. 10. 2016 se Dr. Seitlová a Dr. Fiľakovská zúčastnily kongresu SIVE v italském Milánu, zaměřeného pouze na medicínu koní.

25. - 26. 11. 2016 se Dr. Seitl a Dr. Fiľakovská zúčastnili semináře britské společnosti VetPD na téma "Back, sacroiliac and pelvic problems of the horse".

10. - 11. 12. 2016 se Dr. Fiľakovská zúčastnila semináře na téma "Gastroenterologie u koní v praxi".

Vakcinace proti tetanu

 

Vakcinace koní proti tetanu sice není povinná, ale ze zdravotního hlediska rozhodně stoprocentně doporučitelná u všech koní. Tetanus je otrava koně toxinem, který je produkován bakteriemi Clostridium tetani. Kůň se těmito bakteriemi nakazí z prostředí nejčastěji přes otevřená poranění. Někdy stačí i malá kožní oděrka, aby se bakterie dostala do těla koně. Častou vstupní branou infekce můžou být také porodní cesty po porodu, operační rány, nebo jiná poranění. Když se bakterie dostane do těla koně a organismus si s ní včas neporadí, začne produkovat toxiny, které způsobí těžké křeče, ztuhlost svalů a následně smrt (křeče znemožní dýchání nebo dojde k selhání srdce). Boj s touto nemocí je velmi obtížný a končí téměř vždy špatně. Koně jsou, na rozdíl od jiných živočišných druhů, vysoce vnímaví vůči infekci Clostridiem tetani.
Schéma vakcinace koní proti tetanu:

Dospělí koně, pravidelně očkováni proti tetanu: vakcinovat za 1-3 roky (dle typu použité vakcíny).

Koně, kteří utrpí otevřené poranění, nebo podstoupí chirurgický zákrok a byli očkování před 6 a více měsíci by měli obdržet okamžitě tetanové sérum (přičemž pamatujte, že vážnost poranění neodpovídá výši rizika nakažení tetanem, i povrchové rány můžou být vstupní bránou infekce).

Dospělí koně, neočkovaní proti tetanu, nebo s neznámou vakcinační historií: nutné vakcinovat 2x v intervalu 4-6 týdnů. Kůň je plně chráněný 14 dní po 2. dávce. Poté vakcinovat za 1-3 roky.

Březí klisny, pravidelně očkovány: vakcinovat 1x za rok a 4-6 týdnů před očekávaným porodem. Kvůli ochraně klisny při poranění porodních cest při porodu nebo při zadržení placenty a také k dosažení dostatečné kolostrální imunity.

Březí klisny, nevakcinované pravidelně: vakcinovat 2x v intervalu 4-6 týdnů a poté opět 4-6 týdnů před očekávaným porodem.

Hříbata: vakcinovat 3x - 1. dávka ve věku 4-6 měsíců, 2. dávka za 4-6 týdnů od první dávky, 3. dávka ve věku 10-12 měsíců.

Vakcinace koní, kteří prodělali tetanus: vakcinovat 1x za rok.

PROTITETANOVÉ SÉRUM používá se v situacích, kdy je kůň vystaven možné infekci tetanu (poranění, chirurgický zákrok, porod). Protitetanové sérum obsahuje již hotové protilátky proti tetanu. Tyto protilátky chrání koně plně proti tetanu okamžitě ale jen krátkodobě.

Zpět
©2011 HorseVets