Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /home/horsevets.cz/horsevets.cz/application/libs/Nette/nette.min.php on line 16
Vakcinace proti chřipce - Zajímavé články | Horsevets - terénní veterinární praxe
V naší specializované praxi
pro choroby koní zajišťujeme
pro naše koňské pacienty
péči nejvyšší kvality.

05.02. Semináře 2018

I v loňském roce jsme se zúčastnili řady seminářů a vzdělávacích akcí:

Gynekologie a porodnictví klisen.

Vyšetření koně při koupi.

Kastrace hřebce.

Stomatologie koní.

Výživa u koní.

Equine hindlimb lameness diagnostics.

AAEP congress San Francisco.

19.01. Facebook

Nyní nás můžete sledovat i na Facebooku! https://www.facebook.com/horsevets.cz/

01.11. ÚČAST NA SEMINÁŘÍCH:

23. 9. 2017 se Dr. Šmachová a Dr. Abdelghani zúčastnily semináře na téma "Doping u koní".

29. - 30. 9. 2017 se Dr. Fiľakovská zúčastnila semináře na téma "Urogenitální chirurgie koně".

12.04. ÚČAST NA SEMINÁŘÍCH

11. - 12. 3. 2017 se Dr. Seitl, Dr. Šmachová a Dr. Fiľakovská zúčastnili výročního semináře ČEHIS na téma "Geriatrický pacient".

7. 4. 2017 se Dr. Seitlová, Dr. Šmachová a Dr. Fiľakovská zúčastnily semináře ČEHIS na téma "Onemocnění kopyta vyžadující chirurgická řešení".

02.11. ÚČAST NA SEMINÁŘÍCH.

24. 9. 2016 se Dr. Šmachová a Dr. Fiľakovská zúčastnily semináře na téma "Aktuální problémy v interní medicíně koní".

14. - 15. 10. 2016 se Dr. Seitlová a Dr. Fiľakovská zúčastnily kongresu SIVE v italském Milánu, zaměřeného pouze na medicínu koní.

25. - 26. 11. 2016 se Dr. Seitl a Dr. Fiľakovská zúčastnili semináře britské společnosti VetPD na téma "Back, sacroiliac and pelvic problems of the horse".

10. - 11. 12. 2016 se Dr. Fiľakovská zúčastnila semináře na téma "Gastroenterologie u koní v praxi".

Vakcinace proti chřipce

Co je to chřipka koně?

Chřipka koní je virové onemocnění, které je vysoce nakažlivé. Projevuje se jako infekce dýchacích cest. Mezi typické příznaky patří kašel, výtok z nozder, horečka, únava. Koně, kteří se chřipkou nakazí, jsou na několik týdnů vyřazeni z tréninku, ale většina z nich se zotaví a vrátí se do plné sportovní formy. Toto onemocnění se vyskytuje po celém světě a právě proto značně omezuje mezinárodní přesun koní.

Je vakcinace proti chřipce povinná pro všechny koně?

Vakcinace proti chřipce je ze zákona povinná pro koně, kteří budou přemísťováni nebo se budou účastnit nějaké hromadné akce (závody, svod, výstava apod.). Schéma vakcinace musí odpovídat pokynům, které uvádí výrobce vakcíny (tj.každých 6-12 měsíců) a poslední vakcinace musí být provedena nejpozději 7 dní před přemístěním koně. Koně, kteří se chtějí zúčastnit akce pod záštitou FEI, musí být revakcinovaní každých 6 měsíců (+ max. 21 dní), i když výrobce vakcíny uvádí jiné podmínky.

Jak očkovat koně proti chřipce?

Schéma vakcinace proti chřipce závisí na věku koně, plánovaném využití a na tom zda byl kůň v minulosti správně očkován. Na základě těchto kritérií lze koně lze rozdělit na níže uvedené kategorie.

Dospělí koně, pravidelně vakcinováni: koně v zátěži nebo koně, kteří cestují a jsou neustále vystaveni riziku infekce, by měli být vakcinováni v intervalu 6 měsíců. Ostatní koně mohou být vakcinováni 1x za rok.

Dospělí koně, nevakcinovaní nebo s neznámou vakcinační historií: vakcinovat 3x vakcínou s inaktivovaným virem a to 2x v intervalu 3-4 týdnů a poté za 6 měsíců. Pravidelné revakcinace opět za 6 nebo 12 měsíců (viz výše).

Březí klisny, které jsou pravidelně očkovány: vakcinovat 4-6 týdnů před očekávaným porodem.

Březí klisny, neočkovány pravidelně: vakcinovat 3x: dvě dávky v intervalu 4-6 týdnů a třetí dávku 4-6 týdnů před porodem.

Hříbata od vakcinovaných klisen: vakcinovat od 5-6 měsíců věku. Vakcinovat 3x: 2 dávky v intervalu 4-6 týdnů a třetí dávku podat až ve věku 10-12 měsíců.

Hříbata od nevakcinovaných klisen: stejné schéma jako u hříbat od vakcinovaných klisen. Ledaže se vyskytne důvod naočkovat hříbě dříve než ve věku 6 měsíců, může být hříběti aplikována jedna dávka. Ale kompletní primovakcinace by neměla být započata dříve než ve věku 6 měsíců. 

Zpět
©2011 HorseVets