Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /home/horsevets.cz/horsevets.cz/application/libs/Nette/nette.min.php on line 16
Vakcinace koní proti Herpesvirům - Zajímavé články | Horsevets - terénní veterinární praxe
V naší specializované praxi
pro choroby koní zajišťujeme
pro naše koňské pacienty
péči nejvyšší kvality.

05.02. Semináře 2018

I v loňském roce jsme se zúčastnili řady seminářů a vzdělávacích akcí:

Gynekologie a porodnictví klisen.

Vyšetření koně při koupi.

Kastrace hřebce.

Stomatologie koní.

Výživa u koní.

Equine hindlimb lameness diagnostics.

AAEP congress San Francisco.

19.01. Facebook

Nyní nás můžete sledovat i na Facebooku! https://www.facebook.com/horsevets.cz/

01.11. ÚČAST NA SEMINÁŘÍCH:

23. 9. 2017 se Dr. Šmachová a Dr. Abdelghani zúčastnily semináře na téma "Doping u koní".

29. - 30. 9. 2017 se Dr. Fiľakovská zúčastnila semináře na téma "Urogenitální chirurgie koně".

12.04. ÚČAST NA SEMINÁŘÍCH

11. - 12. 3. 2017 se Dr. Seitl, Dr. Šmachová a Dr. Fiľakovská zúčastnili výročního semináře ČEHIS na téma "Geriatrický pacient".

7. 4. 2017 se Dr. Seitlová, Dr. Šmachová a Dr. Fiľakovská zúčastnily semináře ČEHIS na téma "Onemocnění kopyta vyžadující chirurgická řešení".

02.11. ÚČAST NA SEMINÁŘÍCH.

24. 9. 2016 se Dr. Šmachová a Dr. Fiľakovská zúčastnily semináře na téma "Aktuální problémy v interní medicíně koní".

14. - 15. 10. 2016 se Dr. Seitlová a Dr. Fiľakovská zúčastnily kongresu SIVE v italském Milánu, zaměřeného pouze na medicínu koní.

25. - 26. 11. 2016 se Dr. Seitl a Dr. Fiľakovská zúčastnili semináře britské společnosti VetPD na téma "Back, sacroiliac and pelvic problems of the horse".

10. - 11. 12. 2016 se Dr. Fiľakovská zúčastnila semináře na téma "Gastroenterologie u koní v praxi".

Vakcinace koní proti Herpesvirům

U koní existuje několik typů Herpesvirů, které postihují různé orgánové systémy koně. Nejčastěji se vyskytuje typ 1 a 4 (EHV 1, EHV 4). EHV 1 způsobují hlavně zmetání klisen v poslední třetině gravidity, dále postihují dýchací systém a u mladých koní můžou způsobit nervové onemocnění, projevující se ataxií a obrnami nervů. EHV 4 způsobují tzv. rhinopneumonii koní, což je nakažlivé onemocnění dýchacích cest podobné a často zaměnitelné s chřipkou. Méně často se vyskytují EHV 2, které způsobují onemocnění dýchacích cest a může se vyskytovat společně s EHV 4. EHV 3 způsobuje tzv. koitální exantém, což je onemocnění pohlavního aparátu, kdy se na kůži a vnějších pohlavních orgánech tvoří puchýřky, které praskají a následně zanechávají na kůži bílá nepigmentovaná místa. Výskyt EHV 3 může být spojen také s postižením oční rohovky. Společně s EHV 3 se může vyskytovat i EHV 5.

Vakcíny existují pouze proti typům 1 a 4 a nechrání koně proti ostatním typům herpesvirů.

Schéma vakcinace koně proti herpesvirům typu 1/4:

Dospělí koně, pravidelně vakcinovaní v mládí: vakcinovaní by měli být tito koně a to v intervalu 6 měsíců:
Koně na farmě s odchovem nebo v kontaktu s březími klisnami.
Koně ustájení v areálu s častým příchodem nových koní.
Závodní koně pocházející z rizikových oblastí.

Dospělí koně, v minulosti nevakcinovaní: vakcinovat 3x: 2 dávky aplikovat v intervalu 4-6 týdnů a třetí dávku za dalších 6 měsíců. Následně vakcinovat koně každých 6 měsíců.

Březí klisny: vakcinovat 5., 7. a 9. březosti jako prevenci abortu. Někdy se doporučuje aplikovat navíc jednu dávku během 3. měsíce březosti a jednu po zapuštění.
Vakcinace klisen 4-6 týdnů před očekávaným porodem je často prováděno za účelem zvýšení koncentrace kolostrálních protilátek, jako zdroj pro hříbata. Takovýto přenos protilátek hříbatům prostřednictvím kolostra vede ke snížení výskytu respiračních infekcí u hříbat, ale bohužel tyto infekce nejsou nikdy 100% vyloučeny.
Nezbytnou součástí ochrany před Herpesvirovou infekcí jsou chovatelská opatření. Tyto zahrnují izolaci březích klisen a mladých koní od starších a především sportovních koní. Tato izolace by se měla týkat jak odděleného ustájení, tak oddělení pastvy.

Neplodné klisny v chovatelské stanici: vakcinovat před začátkem reprodukční sezóny.

Hřebci: vakcinovat před začátkem reprodukční sezóny.

Hříbata: vakcinovat 3x. První dávku aplikovat ve 4-6 měsících věku, 2. dávku za 4-6 týdnů a 3. dávku aplikovat ve věku 10-12 měsíců.
Následující imunita po takovémto schématu je krátkodobá a je doporučeno hříbata a mladé koně revakcinovat po 6 měsících.
Úspěch při intenzivní vakcinaci mladých koní a hříbat ovšem není zaručen. I přes výše doporučené postupy se infekce může vyskytnout.

Při objevení se infekce by měli být všichni koně vystavení riziku infekce přeočkováni. Vakcinace v tomto případě má význam jen, pokud byl kůň v minulosti očkován. Nejjednodušší řešení je navakcinovat všechny koně v oblasti výskytu infekce- bez ohledu nato zda byli nebo nebyli v minulosti vakcinováni.

Koně, kteří byli infikováni a uzdravili se: koně, u kterých se objevily neurologické příznaky, jsou odolní vůči Herpesvirům po dobu 3-6 měsíců (starší koně i déle). Revakcinace těchto koní by měl a proběhnout 6 měsíců po výskytu nemoci.

 

 

Zpět
©2011 HorseVets