Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /home/horsevets.cz/horsevets.cz/application/libs/Nette/nette.min.php on line 16
Vakcinace koní - Zajímavé články | Horsevets - terénní veterinární praxe
V naší specializované praxi
pro choroby koní zajišťujeme
pro naše koňské pacienty
péči nejvyšší kvality.

05.02. Semináře 2018

I v loňském roce jsme se zúčastnili řady seminářů a vzdělávacích akcí:

Gynekologie a porodnictví klisen.

Vyšetření koně při koupi.

Kastrace hřebce.

Stomatologie koní.

Výživa u koní.

Equine hindlimb lameness diagnostics.

AAEP congress San Francisco.

19.01. Facebook

Nyní nás můžete sledovat i na Facebooku! https://www.facebook.com/horsevets.cz/

01.11. ÚČAST NA SEMINÁŘÍCH:

23. 9. 2017 se Dr. Šmachová a Dr. Abdelghani zúčastnily semináře na téma "Doping u koní".

29. - 30. 9. 2017 se Dr. Fiľakovská zúčastnila semináře na téma "Urogenitální chirurgie koně".

12.04. ÚČAST NA SEMINÁŘÍCH

11. - 12. 3. 2017 se Dr. Seitl, Dr. Šmachová a Dr. Fiľakovská zúčastnili výročního semináře ČEHIS na téma "Geriatrický pacient".

7. 4. 2017 se Dr. Seitlová, Dr. Šmachová a Dr. Fiľakovská zúčastnily semináře ČEHIS na téma "Onemocnění kopyta vyžadující chirurgická řešení".

02.11. ÚČAST NA SEMINÁŘÍCH.

24. 9. 2016 se Dr. Šmachová a Dr. Fiľakovská zúčastnily semináře na téma "Aktuální problémy v interní medicíně koní".

14. - 15. 10. 2016 se Dr. Seitlová a Dr. Fiľakovská zúčastnily kongresu SIVE v italském Milánu, zaměřeného pouze na medicínu koní.

25. - 26. 11. 2016 se Dr. Seitl a Dr. Fiľakovská zúčastnili semináře britské společnosti VetPD na téma "Back, sacroiliac and pelvic problems of the horse".

10. - 11. 12. 2016 se Dr. Fiľakovská zúčastnila semináře na téma "Gastroenterologie u koní v praxi".

Vakcinace koní

Vakcinace je nedílnou součástí ochrany koně proti nakažlivým nemocem. Stejně jako u lidí, vakcíny nemusí vždy zajistit 100% ochranu proti infekčním chorobám. Někdy může vakcinace pouze snížit vážnost infekčního onemocnění. To je způsobeno například měnící se agresivitou infekčního původce nebo různou vážností nemoci (např. u chřipky).

Vakcinace zahrnuje injekci (sterilní jehlou a stříkačkou) bakterií nebo virů, kteří jsou inaktivovaní nebo jinak pozměnění, aby nemohli způsobit přímo onemocnění koně. Na začátku jsou obvykle potřeba jedna nebo dvě dávky pro nastartování potřebné imunity. Po vpravení vakcíny do těla koně, začne organismus vytvářet protilátky proti těmto patogenům, stejně jako kdyby se kůň nakazil živým patogenem. Když se pak kůň doopravdy nakazí těmito patogeny, tělo má již určitou hladinu protilátek vytvořenou a boj s infekcí je jednodušší, rychlejší a ve většině případů úspěšný, aniž by došlo k rozvoji onemocnění. Po každé vakcinaci je vždy nutný nějaký čas, než tělo imunitu nastartuje (většinou 10 - 14 dní) a tato imunita má také omezené trvání. Proto je nutné koně vakcinovat opakovaně v určitých intervalech (většinou půl až jeden rok).

Výběr vakcinačního schématu závisí na věku koně, jeho využití, geografické poloze, výskytu infekčních nemocí v dané oblasti. Vždy ho konzultujte se svým veterinárním lékařem. Vždy je možné očkovat pouze koně zdravé a v dobrém výživném stavu. Před očkováním by měl být kůň také odčerven a až potom by měla proběhnout vakcinace.

Infekční nemoci, proti kterým lze koně vakcinovat, jsou: chřipka, tetanus, herpesvirové infekce , hříběcí, vzteklina, borelióza.
Ze zákona je jen jedna vakcinace pro koně povinná a to vakcinace proti chřipce. A to jen v případě že hodláte koně někam přemísťovat, nebo účastnit se s ním nějaké hromadné akce.
Ale jako veterinární lékaři doporučujeme vakcinovat každého koně minimálně proti tetanu a chřipce.

Zpět
©2011 HorseVets