Deprecated: iconv_set_encoding(): Use of iconv.internal_encoding is deprecated in /home/horsevets.cz/horsevets.cz/application/libs/Nette/nette.min.php on line 16
Péče o zuby u koně a jejich extrakce - Zajímavé články | Horsevets - terénní veterinární praxe
V naší specializované praxi
pro choroby koní zajišťujeme
pro naše koňské pacienty
péči nejvyšší kvality.

05.02. Semináře 2018

I v loňském roce jsme se zúčastnili řady seminářů a vzdělávacích akcí:

Gynekologie a porodnictví klisen.

Vyšetření koně při koupi.

Kastrace hřebce.

Stomatologie koní.

Výživa u koní.

Equine hindlimb lameness diagnostics.

AAEP congress San Francisco.

19.01. Facebook

Nyní nás můžete sledovat i na Facebooku! https://www.facebook.com/horsevets.cz/

01.11. ÚČAST NA SEMINÁŘÍCH:

23. 9. 2017 se Dr. Šmachová a Dr. Abdelghani zúčastnily semináře na téma "Doping u koní".

29. - 30. 9. 2017 se Dr. Fiľakovská zúčastnila semináře na téma "Urogenitální chirurgie koně".

12.04. ÚČAST NA SEMINÁŘÍCH

11. - 12. 3. 2017 se Dr. Seitl, Dr. Šmachová a Dr. Fiľakovská zúčastnili výročního semináře ČEHIS na téma "Geriatrický pacient".

7. 4. 2017 se Dr. Seitlová, Dr. Šmachová a Dr. Fiľakovská zúčastnily semináře ČEHIS na téma "Onemocnění kopyta vyžadující chirurgická řešení".

02.11. ÚČAST NA SEMINÁŘÍCH.

24. 9. 2016 se Dr. Šmachová a Dr. Fiľakovská zúčastnily semináře na téma "Aktuální problémy v interní medicíně koní".

14. - 15. 10. 2016 se Dr. Seitlová a Dr. Fiľakovská zúčastnily kongresu SIVE v italském Milánu, zaměřeného pouze na medicínu koní.

25. - 26. 11. 2016 se Dr. Seitl a Dr. Fiľakovská zúčastnili semináře britské společnosti VetPD na téma "Back, sacroiliac and pelvic problems of the horse".

10. - 11. 12. 2016 se Dr. Fiľakovská zúčastnila semináře na téma "Gastroenterologie u koní v praxi".

Péče o zuby u koně a jejich extrakce

PÉČE O ZUBY U KONĚ A JEJICH EXTRAKCE

Naše koňská praxe se již od svého založení věnuje ošetření zubů u koně v rámci jeho preventivní péče. Jedná se hlavně  o broušení zubů elektrickou bruskou, trhání vlčích zubů a úpravu chrupu  u mladých koní před obsednutím kvůli lepšímu přijmutí udidla.

Po absolvování zahraničních stáží, praktických kurzů a dokoupení nezbytného vybavení jsme naše služby rozšířili o provádění složitějších zákroků.

Složitější zákroky představují hlavně extrakce stoliček na stojícím koni v sedaci, bez nutnosti celkové anestezie, metodou vytržení stoličky do dutiny ústní, event. vytloukáním u komplikovanějších případů, včetně ošetření zánětlivě změněných vedlejších nosních dutin, které "nemocný zub" často provázejí.

K těmto zákrokům využíváme prostory rehabilitační kliniky "Equiwell" v Hrobicích, kde máme speciálně upravený box pro provedení těchto zákroků. V rámci této kliniky je možnost i hospitalizace koně, která je většinou nezbytná po dobu 1-2 týdnů.

Klinika Equiwell v Hrobicích

Foto: Klinika Equiwell v Hrobicích

Kůň s „nemocným zubem“ nemusí mít po určitou dobu žádné klinické příznaky ani poruchu v příjmu potravy a odhalit problémový zub se podaří veterinárnímu lékaři při pravidelné úpravě chrupu.

Zubním zrcátkem, či pátradlem může odhalit prasklinu zubu, zvětšený mezizubní prostor s nahromaděným krmivem, chybějící část zubu, obvykle i s otevřenou zubní dření, dost často je cítit hnilobný zápach z dutiny ústní.  

 Pohled zubním zrcátkem do dutiny ústní

Foto: pohled zubním zrcátkem do dutiny ústní

Také barva dásní, hlavně v okolí řezáků  se mění s probíhajícím zánětem ze světle růžové na červenou až tmavě fialovou, dásně bývají oteklé, bolestivé na pohmat, občas je i prsty cítit, že zub se viklá. Problémy se řezáky mívají koně starší 15 let, proto je potřeba jim věnovat pozornost.

 

Foto: zánět dásní v okolí řezáků, zubní kámen na řezácích

Pokud zánět a infekce přejde na kořen zubu, vznikne tzv. apikální absces, což je infekce kořene zubu, následně i okostice a navenek se projeví tvrdým otokem čelisti.

Na horní i spodní čelisti v místě postiženého zubu pak nahmatáme tvrdou, bolestivou "bouli".

Při déletrvajícím zánětu může dojít až ke vzniku píštěle, z tohoto místa pak vytéká hnisavý, často zapáchající sekret.

Na horní čelisti, v případě postižení stoliček č. 8 – 11, může dojít k zánětu vedlejších nosních dutin, které se projeví  zpravidla jednostranným výtokem z nosu. Stolička č. 6 – 7 s vedlejšími nosními dutinami nekomunikuje.

Majitel koně by si měl všímat jakéhokoli netypického zápachu z dutiny ústní, měkkého i tvrdého otoku na horní nebo dolní čelisti, výtoku z nosu. U závažnějších případů (fraktura čelisti, postižení více zubů najednou) je změněný celkový zdravotní stav koně, kůň hůře nebo vůbec nepřijímá krmivo, může se u něj objevit apatie, horečka, hubnutí.

Foto: fraktura dolní čelisti

Veterinář koně nejprve klinicky vyšetří, poté v sedaci s nasazeným rozvěračem identifikuje "problematický zub" a pomocí rentgenologického vyšetření určí přesnou diagnózu.

U spousty případů jen rentgenologické vyšetření odhalí pravou příčinu problému se zuby.

V případě přítomnosti výtoku z nosních dutin se provede i endoskopické vyšetření dutin a horních cest dýchacích.

Foto: apikální infekce kořene horního premoláru (č. zubu 207)

Extrakce stoličky do dutiny ústní se provádí na stojícím koni v sedaci, s lokálním znecitlivěním příslušného nervu, není potřeba celkové narkózy koně.

Ořízne se dáseň  nemocného zubu, pak se speciálním separátorem oddělí od sousedních zubů, na zub se nasadí velké kleště a zub se vyviklá do dutiny ústní po uvolnění všech měkkých tkání, které zub uchycují v zubním lůžku.

Foto: Nasazené extrakční kleště + viklání zubu

Pokud zub nelze vytáhnout do dutiny ústní, což se stane hlavně u fragmentovaných zubů, musí se vytlouci přes přes kost.

Foto: Vytržená stolička fragmentovaná

Kůň je po zákroku na klinice hospitalizován 1-2 týdny, dostává antibiotika, protizánětlivé léky, pravidelně se mu vyplachuje dutina ústní a vyměňuje drén s dezinfekcí.

Při propuštění do domácí péče se koni vyrobí dočasná „plomba“, aby se v čerstvé ráně nehromadilo krmení a rána se mohla vyhojit granulační tkání.

Foto: kontrolní rentgen po vytržení stoličky

Doba hojení po nekomplikované extrakci stoličky je 6-8 týdnů.

Poté je nutná každoroční návštěva zubaře, kvůli přerůstání protilehlého zubu, který je potřeba zabrousit.

V případě výskytu problémů nás neváhejte kontaktovat. Prvotní klinické vyšetření a rentgen se dá provést u Vás ve stáji a rozhodnout o nejvhodnějším způsobu následné léčby.

 

 

  

 

 

Zpět
©2011 HorseVets